SZKOLENIE W ZAKRESIE BHP PRZY WYKONYWANIU PRAC ZWIĄZANYCH Z NARAŻENIEM NA ZRANIENIA OSTRYMI NARZĘDZIAMI UŻYWANYMI PRZY UDZIELANIU ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH
Szkolenie przeznaczone jest dla pracowników służby zdrowia.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienia ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (Dz. U. poz. 696)
Celem szkolenia jest:
- zdobycie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu świadczeń zdrowotnych związanych z narażeniem na zranienia ostrymi narzędziami
- poprawa bezpieczeństwa środowiska pracy pracowników ochrony zdrowia
- przygotowanie do egzaminu końcowego
WARUNKI PRZYJĘCIA NA KURS:
- ukończone 18 lat
- zdolność do wykonywania zawodu potwierdzona świadectwem lekarskim
CZAS TRWANIA KURSU:
4 godziny lekcyjne w formie wykładu, ćwiczeń, dyskusji
ZAKRES TEMATYCZNY:
- Działania legislacyjne nad transpozycją do polskiego prawa przepisów Dyrektywy 2010/32/UE z dnia 10 maja 2010r.
- Ekspozycja zawodowa (zapoznanie słuchaczy z definicją zranienia ostrymi narzędziami, grupami zawodowymi narażonymi na ryzyko zdarzeń niepożądanych oraz ich skutkami)
- Główne postanowienia Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2013 r.:
- nadrzędny cel przepisów europejskich.
- uwagi ogólne Rozporządzenia Ministra Zdrowia.
- podział pracowników ochrony zdrowia objętych przepisami rozporządzenia dotyczącego zapobiegania ostrym urazom w opiece zdrowotnej ze względu na ryzyko ekspozycji na materiał potencjalnie zakaźny w zależności od zakresu obowiązków i wykonywane prace
- procedury postępowania z ostrymi narzędziami
- rejestracja zranień ostrymi narzędziami.
- Zasady bezpiecznej pracy pracowników ochrony zdrowia i służb ratowniczych.
- opracowanie i wdrażanie procedur używania odpowiednich do rodzaju i stopnia narażenia środków ochrony indywidualnej w celu eliminowania zdarzeń niepożądanych
- Organy nadzoru wdrożenia przepisów rozporządzenia (zapoznanie słuchaczy z organami nadzoru wdrożenia przepisów rozporządzenia)
UPRAWNIENIA I EGZAMIN:
Po zakończeniu szkolenia odbędzie się egzamin w formie testu obejmującego pytania z całego zakresu przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przez Zarząd CENTRO PLUS sp. z o.o.
Kursanci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2014r. poz.622).
MIEJSCE PROWADZENIA KURSU:
Możliwość realizacji kursu również w Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy, Ciechocinku, Golubiu Dobrzyniu, Inowrocławiu, Lipnie, Radziejowie, Rypinie, Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Płocku a także na terenie innych miast - prosimy o zapytania.